Kiedy należy wymienić płyn hamulcowy ?

Płyn hamulcowy jest niezbędny w układzie hamulcowym samochodu, choć w codziennej eksploatacji auta mało który kierowca poświęca mu należytą uwagę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce ponad 70% samochodów posiada przestarzały płyn hamulcowy. Nie jest to sytuacja godna pochwały.

płyn hamulcowy

Temperatura wrzenia płynu hamulcowego powinna być sprawdzana w zasadzie przy każdej wizycie w warsztacie. Dopuszczalna temperatura wrzenia płynu hamulcowego nie powinna być niższa niż 180 stopni Celsjusza. Jest ona podstawową i najważniejszą cechą płynu hamulcowego. Im będzie wyższa, tym lepiej. Nowoczesne płyny hamulcowe charakteryzują się temperaturą wrzenia na poziomie 230 stopni Celsjusza.

płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy jest higroskopijny. Oznacza to, że pobierają one wodę z otoczenia, czyli np. pochłaniają wilgoć znajdującą się w powietrzu. Automatycznie, woda przedostająca się do płynu hamulcowego szybko obniża jego temperaturę wrzenia, dlatego też może dojść do sytuacji, że podczas częstego hamowania płyn hamulcowy ulegnie zagotowaniu, co doprowadzi do powstania oparów w systemie hamowania. Pod wpływem wyższej temperatury powstają poduszki powietrzne. Skutkiem tego jest obniżenie skuteczności hamowania, pomimo mocnego naciskania na pedał hamulca.

rys

Aby uniknąć tego typu zagrożeń należy regularnie wymieniać płyn hamulcowy na taki, który będzie odpowiedni dla naszego samochodu. Nie można lekceważyć okresów wymiany płynów. Płyn należy dobierać biorąc pod uwagę wiek pojazdu oraz wyposażenie takie jak ABS/ESP/ASR. Ma to duże znaczenie i są płyny dedykowane do tych systemów, największą ofertą dysponuje firma ATE. Jest to produkt polecany przez nasz serwis z uwagi na wysokie właściwości tych płynów.

Wszystkie nowe samochody, wyposażone w system ABS i ESP powinny być zalewane odpowiednim płynem hamulcowym, ponieważ jedynie taki płyn gwarantuje, że systemy elektroniczne, w jaki został wyposażony nowoczesny pojazd, będą funkcjonowały prawidłowo i to na dodatek we wszystkich zakresach temperatur. Dlatego naszej firmie używamy tylko płynów najwyższej klasy dostosowane również do systemów ESP, ABS z firmy ATE

płyn hamulcowy

Aby zapobiec powyższym sytuacja należy zgłosić się do serwisu i wymienić płyn hamulcowy co 2 lata.

  W naszej firmie mogą Państwo sprawdzić darmowo stan swojego                                 płynu hamulcowego